تبلیغات پزشکی بدون مجوز، ممنوع

رژیم کتوژنیک چیست؟
25 ژانویه، 2017
خواص تخمه کدو حلوایی
26 ژانویه، 2017

http://www.asriran.com/fa/news/76853/%D8%AA%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%BA%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D9%85%D8%AC%D9%88%D8%B2-%D9%85%D9%85%D9%86%D9%88%D8%B9-

وی گفت: مواردی از محرومیت شش ماه تا یک سال از طبابت نیز برای برخی از منتشر کنندگان آگهی های گمراه کننده پزشکی صادر شده است.
معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی گفت: پزشکان و موسسات پزشکی برای تبلیغ باید از سازمان نظام پزشکی مجوز بگیرند.

دکتر نیک نژاد افزود: همچنین سازمان نظام پزشکی برای مشخص شدن پزشک از غیر پزشک ، نشانی درج شده در آگهی‌های تبلیغاتی پزشکی را برای کارشناسان معاونت‌های درمان دانشگاه‌ها می فرستد و دانشگاه‌ها پس از بررسی درمان‌های انجام شده ، در صورت بروز موارد گمراه کننده، در باره تخلف در تبلیغ اقدام می‌کند.

وی گفت: همچنین در صورتی که موسسه‌ای با عنوان فعالیت پزشکی با درج نام متخصص یا پزشک، بدون اخذ مجوز از سازمان، اقدام به چاپ آگهی کند ، ابتدا از طرف معاونت نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی احضار و اخطار دریافت می‌کند و در صورت بی توجهی به اخطار ، ‌به دادسرای انتظامی احضار می شود.

نیک نژاد اضافه کرد: دادسرای انتظامی پس از رسیدگی به پرونده ، خطاکاران را برای صدور کیفر خواست به دادسرا ارجاع می دهد و در نهایت پزشک یا موسسه متخلف به توبیخ کتبی با درج در پرونده و نشریه نظام پزشکی محکوم می‌شود.

وی گفت: مواردی از محرومیت شش ماه تا یک سال از طبابت نیز برای برخی از منتشر کنندگان آگهی های گمراه کننده پزشکی صادر شده است.

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی با اشاره به حضور برخی افراد شیاد در حوزه سلامت افزود: ‌مردم باید متوجه باشند که در این میان گروهی فقط با ذکر شماره تلفن ، خود را متخصص در بلندی و کوتاهی قد، زیبایی، لیپوساکشن ، جراحی بینی و مسایل مرتبط با قوای جنسی معرفی می‌کنند و با ادعای اینکه درمان مورد نظر را با پیک ارسال می‌کنند تماس گیرنده را ملزم به پرداخت هزینه به پیک می‌کنند.

وی تاکید کرد: 90 درصد این تبلیغ کنندگان غیر پزشک هستند و در بسیاری از موارد پیدا کردن آنها از طریق شماره تلفن درج شده در آگهی هم بسیار مشکل است.

نیک نژاد با اشاره به لزوم نظارت و ساماندهی تبلیغات مرتبط با سلامت اضافه کرد: امیدواریم با کمک مردم ، شیادان سلامت و افراد غیرمجازی که در امر پزشکی دخالت می کنند به دادگاه انقلاب یا دادگاه‌ ویژه جرایم پزشکی معرفی ‌شوند تا طبق قانون با آنها برخورد شود.

به گفته دکتر نیک‌ نژاد، هر پزشک عمومی می‌تواند در سه رشته پزشکی که خود تمایل دارد فعالیت کند به شرط آن که تاییدیه وزارت بهداشت و گواهی تبحر در آن را داشته و همچنین شاکی نداشته باشد اما در صورت شکایت ،‌ پزشک مربوطه نیز محکوم می‌شود.

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی افزود: این روزها تب جراحی‌های زیبایی از کشیدن پوست، تزریق بوتاکس و کاشت گونه گرفته تا افزایش قد در جامعه موج می‌زند و افراد فارغ از نیازها و خطرهای آن، برای انجام دادن این عمل ها به رقابت و چشم و هم‌چشمی با یکدیگر می‌پردازند و بازار دلالان سلامت را سکه می‌کنند.

وی در باره تبلیغات بلند کردن قد گفت: فقط در شرایطی خاص و در مواردی محدود برای بلندی قد می‌توان اقدامات صحیح علمی انجام داد و باید توجه داشت که در صورت برقرار نشدن تعادل در افزایش قد ، راه رفتن و تعادل عمومی فرد دچار اختلال می‌شود.

معاون سازمان نظام پزشکی همچنین در باره تبلیغات ترک اعتیاد تاکید کرد : مطب‌ها فقط می‌توانند سم زدایی خفیف را انجام دهند و سم زدایی‌های قوی UROD” ” به هیچ وجه نباید در مطب انجام شود.

به گفته دکتر نیک‌ نژاد، مراکز ترک اعتیاد فقط با اخذ مجوز از وزارت بهداشت یا سازمان بهزیستی و به وسیله پزشک راه اندازی می شود و پزشک عمومی برای دایر کردن مرکز ترک اعتیاد باید دوره اعتیادزایی را گذرانده و گواهینامه آن را دریافت کرده باشد.

وی افزود: متخصصان اعصاب و روان هم می‌ توانند موارد عادی ترک اعتیاد را در مطب انجام دهند اما سم زدایی‌های سریع و قوی حتما باید در بیمارستان انجام گیرد ضمن اینکه درمان با متادون نیز باید با نظارت ادارات مربوطه از جمله اداره نظارت بر مواد مخدر انجام شود.

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی در باره شیوه قانونی تبلیغ پزشکان و موسسات پزشکی گفت: در مرحله اول ،پزشک باید متن مورد نظر تبلیغی خود را به معاونت نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی ارائه دهد.

کارشناسان سازمان نظام پزشکی سپس با تشکیل کمیسیون و بررسی موضوع مورد نظر ، مجوز تبلیغ یا ممنوعیت آن صادر را می کنند.

وی گفت: در مجوزهای صادر شده برای آگهی تبلیغاتی امور بهداشتی و پزشکی نام روزنامه و مجله مورد نظر ذکر می‌شود و پزشک متقاضی می‌تواند سه تا پنج روزنامه و مجله را برای تبلیغ انتخاب کند.

نیک نژاد گفت: مهلت این مجوزها شش ماهه است و پس از پایان ، باید دوباره تایید شود.

وی اضافه کرد: مردم نباید تنها به آگهی‌ها اکتفا کنند و این را به خاطر بسپارند که اگر موسسه‌ای قوانین اداری و صنفی را رعایت کند، یک بار تبلیغ برای آن کافی است؛ مانند بسیاری از بیمارستان‌های تازه تاسیس امروزی ، پس مردم باید به موسساتی که فقط با یک شماره تلفن کار می‌کنند، نامی از پزشک مربوطه نمی‌برند و شماره نظام پزشک در آگهی آنها موجود نیست، حساس باشند.