اسیدهای چرب ترانس

در مدت ۷ ماه رژیم غیرحضوری ۱۹ کیلو کاهش وزن
23 ژانویه، 2017
خواص گوشت بوقلمون
25 ژانویه، 2017

احتمالا در بسیار از تبلیغات تلویزیونی یا بسیاری از بسته های مواد غذایی کلمه اسیدهای چرب ترانس = صفر را دیده اید.

اسیدهای چرب ترانس چیست؟

ضرورت محدودیت آنها در رژیم غذایی چیست؟

در کنار اسیدهای چرب مفید که در روغن زیتون، کنجد، کلزا، آفتابگردان و … روغن های مایع وجود دارد. اسیدهای چرب اشباع و اسیدهای چرب ترانس هستند.

دو نوع اسیدچرب ترانس وجود دارد:

1- اسید چرب ترانس طبیعی که در چربی گوشت و لبنیات وجود دارد.

2- اسید چرب ترانس سنتتیک که از هیدروژنه کردن روغن مایع در کارخانه های صنایع غذایی و تبدیل آن به روغن جامد تولید می شود.

در واقع اولین منبع دریافت اسیدهای چرب ترانس غذاهای آماده و نیمه آماده مثل انواع گوشت های فرآیند شده، شیرینی ها، بیسکوییت ها و … هستند که در تهیه آنها از روغن جامد استفاده می شود. در نوامبر سال 2013 FDA بیانه ای داد که بر طبق آن استفاده از روغن های هیدروژنه در غذاها امن و سالم نیست.

استفاده از روغن گیاهی جامد که حاوی اسید چرب ترانس است در صنعت غذا ساده است، ارزان قیمت بوده و مدت زمانی نگهداری محصول را افزایش می دهد. اسیدهای چرب ترانس طعم و بافت خوب به محصولات غذایی می دهند و بسیاری از رستوران ها و فست فودها برای سرخ کردن های طولانی از روغن های گیاهی جامد استفاده می کنند چون به لحاظ اقتصادی بارها می توان از آنها در سرخ کن ها استفاده کرد. بسیاری از کشورها مثل دانمارک، سوییس، کانادا و آمریکا استفاده از روغن های گیاهی جامد را در صنعت غذا ممنوع و محدود کرده اند.

اسیدهای چرب ترانس باعث افزایش کلسترول بد خون، کاهش کلسترول خوب و در نتیجه افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نوع دو می شوند. اسیدهای چرب ترانس در انواع پیراشکی های سرخ شده، کیک، بیسکوییت، کراکر، پیتزا، شیرینی، مارگارین و سس ها و … وجود دارد.

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند غذاهایی که حاوی روغن های جامد گیاهی هستند را محدود کنید تا دریافت اسید چرب ترانس کاهش یابد.