کدام وسیله ورزشی مناسب است؟

نکاتی در مورد پیشگیری از نفخ
4 ژانویه، 2017
مداخله فارغ التحصیلان مقاطع مختلف تربیت بدنی در امور درمانی و پزشکی
10 ژانویه، 2017

راهنمایی برای خرید وسیله ورزشی مناسب در منزل
تریمیل، الپتیکال، ماشین قایقرانی، دوچرخه ثابت
شما کدام یک از این وسیله ها را انتخاب می کنید؟ وسیله ای که به تناسب اندام شما کمک می کند یا وسیله ای که با آن انرژی بیشتری مصرف می کنید؟ یا شاید انتخاب شما وسیله ای باشد که بیشتر به آن علاقمندید.
در واقع مهمترین نکته در انتخاب وسیله ورزشی علاقه شماست. اینکه تمایل داشته باشید از آن وسیله استفاده کنید و ورزش با آن برای شما جذاب باشد.
در مبحث کنترل وزن آنچه اهمیت دارد میزان استفاده روزانه از یک وسیله ورزشی است. پس صرفنظر از اینکه کدام وسیله انرژی بیشتری مصرف می کند و یا کدامیک را دوست شما معرفی کرده، به علاقه خود فکر کنید و وسیله ای را انتخاب کنید که با آن احساس بهتری دارید.
اما چگونه یک وسیله ورزشی مناسب انتخاب کنیم؟
تردمیل دستگاه پیاده روی خانگی است که در واقع بیشترین مصرف انرژی را در بین بقیه وسیله های ورزشی دارد. برای سطوح مختلف از کاهش وزن تا فیتنس مناسب است چون می توانید شدت آن را از پیاده روی ثابت تا دویدن تغییر دهید . اما نکته اینجاست که برای افرادیکه اضافه وزن های بالا و درد مفاصل دارند حتی راه رفتن های ساده روی تردمیل می تواند بسیار سخت باشد. تردمیل می تواند انتخابی مناسب برای افرادی باشد که مدت هاست ورزش نکرده اند و نیاز به تعادل بدنی مناسب برای شروع ورزش جدید دارند.
الپتیکال 
الپتیکال دستگاهی است که کمتر به زانوی شما فشار وارد می کند و شما در حالت کاملا ایستاده از آن استفاده می کنید. در واقع بدن شما در هنگام کار با الپتیکال از ماهیچه های زیادی استفاده می کند چون شما از دست های خود نیز برا حرکت اهرم های دستگاه استفاده می کنید و میزان مصرف انرژی در هنگام استفاده از این دستگاه بالا است. اما اگر شما تازه ورزش را شروع کرده اید پیشنهاد می کنیم از این دستگاه استفاده نکنید. برای مدتی پیاده روی ساده را شروع کنید و سپس از الپتیکال استفاده نمایید. استفاده از این دستگاه اگر مبتدی باشید باعث خستگی زودهنگام شما شده و مدت زمان انجام ورزش شما را کم میکند.
دوچرخه ثابت کمترین اثر را بر روی مفاصل شما دارد چون وزن شما روی زانوها در هنگام دوچرخه زدن قرار نمی گیرد. اما برای اینکه دچار درد در زانوها نشوید باید مطمئن شوید دوچرخه مناسب وضعیت بدن شماست. 9 نفر از هر 10 نفری که از دوچرخه ثابت استفاده می کنند، وضعیت دوچرخه متناسب با بدن آنها نیست. در واقع نحوه نشستن شما روی دوچرخه باید به گونه ای باشد که نسبت به پای شما که در پدال قرار گرفته 5 تا 10 درجه خمیدگی در زانو ایجاد شود. اکثر افرادیکه از دوچرخه استفاده می کنند ارتفاع صندلی آنها نسبت به پدال مناسب نبوده و معمولا کمتر است که باعث فشار به زانوها و ساییدگی آنها می شود و در نتیجه انرژی مورد استفاده در هنگام استفاده از دستگاه نیز کاهش می یابد.
ماشین قایقرانی یکی از دستگاههای پیشرفته کاردیو است . در این دستگاه شما همزمان از دست ها و پاهای خود استفاده می کنید.این دستگاه با اثر بر روی قسمت مرکزی شکم باعث حمایت و تقویت ماهیچه های پشت شما نیز می شود . در استفاده از این دستگاه ماهیچه های فراوانی مورد استفاده قرار می گیرند و انرژی زیادی مصرف می شود. ولی برای شروع ورزش و افراد مبتدی توصیه نمی شود مخصوصا اگر اضافه وزن شما بالا باشد باعث درد پشت می شود.
از دستگاهی استفاده کنید که برای شما مناسب است . اگر اثر گذاری دستگاه اهمیت دارد دوچرخه ثابت از تردمیل بهتر است. در واقع شما می توانید بر روی دوچرخه ثابت کتاب مطالعه کنید یا به راحتی با موبایل کار کنید، ولی بر روی بقیه وسیله های ورزش این امکان نیست.اگر مشکل کمر درد دارید بهتر است در ابتدا ار ماشین قایقرانی استفاده نکنید. هر چقدر دستگاهی که از آن استفاده می کنید ماهیچه های بیشتری را درگیر کند مصرف انرژی شما بیشتر خواهد بود . اما اگر تازه ورزش را شروع کرده اید دستگاههایی که مصرف انرژی بالاتری دارند می توانند شما را زودتر خسته کنند و باعث شوند ورزش را کنار بگذارید و انرژی کمتری مصرف کنید.