خواص تخمه کدو حلوایی

تبلیغات پزشکی بدون مجوز، ممنوع
25 ژانویه، 2017
فروکتوز قند میوه
27 ژانویه، 2017

تخمه کدو حلوایی یکی از آجیل های مفید است که مقدار کمی از آن می تواند برای بدن ما بسیار مفید باشد

در هر 30 گرم از این آجیل مفید 151 کالری انرژی وجود دارد. حاوی مقادیر قابل توجهی روی، منگنز، منیزیم، آهن، آنتی اکسیدان، اسیدهای چرب مفید، پتاسیم، ب2 و فولات است.

تخمه کدو حلوایی حاوی آنتی اکسیدان هایی مثل کاروتنوئیدها و ویتامین ای است.

آنتی اکسیدان ها می توانند التهابات را به خصوص در مفاصل کاهش دهند و سلولهای بدن را از رادیکالهای آزاد محافظت کنند.

تخمه کدو می تواند باعث کاهش سرطان های سینه، پروستات، معده و کولون شود. تحقیقات موثری در زمینه تخمه کدو نشان می دهد که این آجیل می تواند در کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه در زنان یائسه موثر باشد.

تخمه کدو همچنین می تواند علائم هایپر پلازی (شرایطی که در آن غده پروستات بزرگ شده و دفع ادرار مختل می شود) غده پروستات را کاهش دهد.

تخمه کدو غنی از منیزیم است. ماده ای معدنی که در 600 فرآیند شیمیایی بدن نقش داردو منیزم در کنترل فشار خون و کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی موثر است. منیزیم همچنین در تشکیل و حفظ سلامت استخوان ها در کنار کلسیم، فسفر و ویتامین دی نقش دارد.

تحقیقی در زنان یائسه نشان داده است که استفاده از روغن تخمه کدو می تواند باعث کاهش 7 درصدی فشار دیاستولیک و افزایش 16 درصدی در میزان اچ دی ال در مدت 12 هفته شود.

تخمه کدو می تواند باعث کنترل قند خون شود. محتوای بالای منیزیم تخمه کدو می تواند باعث اثرات مثبت بر روی قند خون و کنترل دیابت نوع 2 شود. تحقیقاتی روی 127000 نفر نشان داده که رژیم غذایی حاوی منیزیم بالا باعث کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 تا 33 درصد خواهد شد.(هنوز در حال تحقیق است)

تخمه کدو غنی از فیبر است. و البته میزان فیبر آن در پوست این تخمه بیشتر است. در هر 30 گرم تخمه بدون پوست آن 1.7 گرم فیبر دارد. محتوای بالای فیبر در رژیم غذایی برای پیشگیری از یبوست، سلامت کلی دستگاه گوارش ، کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت نوع 2 و چاقی می شود.

تخمه کدو به علت محتوای بالای روی باعث بهبود کیفیت اسپرم می شود.  همچنین محتوای بالای آنتی اکسیدان در این آجیل مفید باعث بهبود سطح هورمون تستسترون خواهد شد.

تخمه کدو باعث بهبود خواب می شود. این آجیل منبع خوبی از تریپتوفان است. اسید آمینه ای که باعث بهبود خواب می شود. مصرف روزانه یک گرم تریپتوفان می تواند در بهبود روند خواب موثر باشد که 200 گرم از این تخمه می تواند این میزان تریپتوفان را برای بدن ما تامین نماید.روی موجود در تخمه کدو باعث تبدیل تریپتوفان به سرتونین و ملاتونین شده که باعث بهبود وضعیت خواب است.

دریافت کافی منیزیم نیز به بهبود خواب راحت کمک می کند. تحقیقی نشان داده است که رژیم غنی از منیزیم در افرادیکه منیزیم خون آنها پایین بوده است می تواند خواب فرد را بهبود دهد.