بامیه و پیشگیری و درمان دیابت

رژیم غذایی در بیماری سلیاک
30 دسامبر، 2016
چه غذایی در هنگام تمرینات ورزشی استفاده کنیم؟
31 دسامبر، 2016

 

خواص بامیه
بامیه از گروه سبزیجات، کم کالری و پرفیبر است. هر 100 کالری از این سبزی 30 کالری انرژی دارد. بامیه در کنترل کلسترول خون نقش دارد و در برنامه های کاهش وزن استفاده می شود.
بامیه حاوی پیش ماده ویتامین A (بتاکاروتن)، گزانتین، لوتئین بوده و در سلامتی چشم ها و بینایی و سلامت پوست و مو نقش دارد. بامیه حاوی مقادیر زیادی از این آنتی اکسیدان ها است و در پیشگیری از انواع سرطان به خصوص دستگاه گوارش و ریه نقش دارد.
بامیه حاوی اسید فولیک است بطوریکه 100 گرم از این سبزی 22درصد نیاز روزانه ما را به این ویتامین تامین می کند که در پیشگیری از نقص لوله عصبی جنین و همچنین خونسازی نقش دارد.بامیه منبع خوبی از ویتامین K است به طوریکه 100 گرم ان 44درصد نیاز روزانه بدن به این ویتامین را تامین می کند. همچنین این سبزی حاوی مقادیری آهن، منیزیم و مقادیر قابل قبولی از برخی ویتامین های گروه ب می باشد.
این سبزی پرفیبر حاوی موسیلاژ است که باعث بهببود حرکات روده و پیشگیری از یبوست می شود.
اما چگونه بامیه به کنترل قند خون کمک می کند؟

در یک مطالعه 10 روزه در سال 2011 محققان دریافتند موش های دیابتی که در غذای آنها بامیه خشک شده اضافه شده بود کاهش معنی داری در سطح قند خونشان داشتند در حالیکه موش های سالم میزان کاهش قند خونشان تدریجی و آرام بود. به جز این مطالعه خیلی از افراد دیابتی که از بامیه را از شب قبل در آب خیسانده بودند و صبح آب آن را استفاده کرده بودند کاهش معنی داری در میزان قند خونشان داشتند. دانه های بامیه می تواند در کاهش قند خون موثر باشد. در واقع فیبرهای نامحلول موجود در دانه های بامیه با ثابت نگهداشتن سطح قند خون، جذب قند از دستگاه گوارش را کنترل می کند.
بامیه همچنین می تواند علائم سندروم روده تحریک پذیر را کاهش داده، علائم افسردگی را کم کند و میزان التهابات دستگاه گوارش و زخم های ریوی را کاهش دهد.