بامیه و پیشگیری و درمان دیابت

رژیم غذایی در بیماری سلیاک
۱۰ دی، ۱۳۹۵
چه غذایی در هنگام تمرینات ورزشی استفاده کنیم؟
۱۱ دی، ۱۳۹۵

 

خواص بامیه
بامیه از گروه سبزیجات، کم کالری و پرفیبر است. هر ۱۰۰ کالری از این سبزی ۳۰ کالری انرژی دارد. بامیه در کنترل کلسترول خون نقش دارد و در برنامه های کاهش وزن استفاده می شود.
بامیه حاوی پیش ماده ویتامین A (بتاکاروتن)، گزانتین، لوتئین بوده و در سلامتی چشم ها و بینایی و سلامت پوست و مو نقش دارد. بامیه حاوی مقادیر زیادی از این آنتی اکسیدان ها است و در پیشگیری از انواع سرطان به خصوص دستگاه گوارش و ریه نقش دارد.
بامیه حاوی اسید فولیک است بطوریکه ۱۰۰ گرم از این سبزی ۲۲درصد نیاز روزانه ما را به این ویتامین تامین می کند که در پیشگیری از نقص لوله عصبی جنین و همچنین خونسازی نقش دارد.بامیه منبع خوبی از ویتامین K است به طوریکه ۱۰۰ گرم ان ۴۴درصد نیاز روزانه بدن به این ویتامین را تامین می کند. همچنین این سبزی حاوی مقادیری آهن، منیزیم و مقادیر قابل قبولی از برخی ویتامین های گروه ب می باشد.
این سبزی پرفیبر حاوی موسیلاژ است که باعث بهببود حرکات روده و پیشگیری از یبوست می شود.
اما چگونه بامیه به کنترل قند خون کمک می کند؟

در یک مطالعه ۱۰ روزه در سال ۲۰۱۱ محققان دریافتند موش های دیابتی که در غذای آنها بامیه خشک شده اضافه شده بود کاهش معنی داری در سطح قند خونشان داشتند در حالیکه موش های سالم میزان کاهش قند خونشان تدریجی و آرام بود. به جز این مطالعه خیلی از افراد دیابتی که از بامیه را از شب قبل در آب خیسانده بودند و صبح آب آن را استفاده کرده بودند کاهش معنی داری در میزان قند خونشان داشتند. دانه های بامیه می تواند در کاهش قند خون موثر باشد. در واقع فیبرهای نامحلول موجود در دانه های بامیه با ثابت نگهداشتن سطح قند خون، جذب قند از دستگاه گوارش را کنترل می کند.
بامیه همچنین می تواند علائم سندروم روده تحریک پذیر را کاهش داده، علائم افسردگی را کم کند و میزان التهابات دستگاه گوارش و زخم های ریوی را کاهش دهد.