کبد چرب غیر الکلی

فروکتوز قند میوه
27 ژانویه، 2017
موفقیت رژیمی 281-282 مراجعه کننده غیر حضوری
30 ژانویه، 2017

………………………………………………

کبد چرب غیر الکلی بیماری بسیار شایعی است. در این بیماری تجمع چربی در کبد اتفاق می افتد که به طور مستقیم به سبک زندگی فرد، نوع غذای مصرفی و فعالیت ورزشی وابسته است. اضافه وزن و چاقی به خصوص در ناحیه شکم، مقاومت به انسولین و اختلال در پروفایل چربی خون از عوامل ایجاد این وضعیت است
❤️????❤️????
بر طبق مطالعات انجام شده هفتاد و پنج درصد افراد چاق مبتلا به درجاتی از کبد چرب هستند. ولی این به این معنا نیست که افرادیکه اضافه وزنی ندارند دچار این بیماری نخواهند شد.
گرسنگی طولانی مدت، اختلال در دریافت پروتئین، استفاده طولانی از محلول های تغذیه ای در بیماران بستری، جراحی بای پس روده برای درمان چاقی، کاهش وزن سریع می تواند باعث تجمع چربی در کبد شود.
❤️????❤️????
برخی بیماری ها نیز می توانند از علل ایجاد کبد چرب باشند.
دیابت
افزایش چربی خون
مقاومت انسولینی و افزایش فشار خون
و همینطور فاکتورهای ژنتیکی،استفاده طولانی از برخی داروها مثل کورتیکواستروئیدها، تتراسایکلین و …
❤️????❤️????
به طور کلی افراد مبتلا به کبد چرب هیچ علامت بالینی ندارند. هر چند برخی مراجعین احساس خستگی و ضعف داشته و به درد و ناراحتی در قسمت کبد خود اشاره دارند.
دریافت زیاد چربی در رژیم غذایی باعث تجمع چربی در کبد می شود. حتی انتقال چربی از دیگر بافت ها جهت متابولیزه شدن در کبد محتوای چربی کبد را افزایش می دهد.
در حال حاضر هیچ درمان دارویی برای کبد چرب وجود ندارد. درمان این بیماری بهبود سبک زندگی فرد، کاهش وزن مناسب و استاندارد از طریق رژیم غذایی صحیح و ورزش است.کاهش 5 تا 10 درصد وزن بدن برای درمان استئاتوزیس و و بیشتر از 10 درصد برای بهبود التهاب در بیماران NASH مناسب است.

افراد مبتلا به دیابت که چربی خون دارند می بایست قند خون را کنترل کرده و با یک رژیم کم چرب و کم کالری به همراه داروها و انسولین، پروفایل لیپید و قند خون خود را بهبود دهند.

برخی تحقیقات اثر بخشی قهوه را در درمان نشان می دهد. دریافت کافئین می تواند عملکرد آنزیمی غیر طبیعی کبد را کاهش دهد. مصرف کافئین همچنین می تواند اثر محافظتی بر روی کبد داشته باشد. برخی تحقیقات نیز مصرف ویتامین ای را در کاهش استئاتوزیس و التهاب کبد نشان داده است.
آیا کبد چرب قابل پیشگیری است؟
با انتخاب سبک زندگی سالم ، پیشگیری از افزایش وزن، یک رژیم سالم و انجام فعالیت ورزشی روزانه می تواند از ایجاد و پیشرفت کبد چرب جلوگیری کنید. یک رژیم سالم متعادل از همه گروههای غذایی که میزان اسیدهای چرب اشباع کمی دارد و غنی از فیبر است توصیه می شود. دریافت قندهای ساده مثل شکر و غذاهای سرخ شده را دز رژیم غذایی خود کاهش دهید. حداقل 4 روز هفته فعالیت ورزشی منظم داشته باشید و از مصرف الکل دوری کنید
آیا کبد چرب در کودکان نیز ایجاد می شود؟ با افزایش رو به رشد چاقی و اضافه وزن در کودکان به نظر می رسد یکنفر از هر 10 کودک دارای اضافه وزن مبتلا به درجاتی از کبد چرب است. حتی کبد چرب در کودکان زیر 4 سال نیز دیده شده است. احتمال ایجاد کبد چرب با افزایش سن افزایش می یابد و در نوجوانان دارای اضافه وزن شیوع بیشتری دارد و در میان پسران بیشتر از دختران است
چربی شکمی می تواند باعث ایجاد کبد چرب و دیگز بیماری ها مثل دیابت شود.دور کمر بالای 102 سانتیمتر در مردان و 88 سانتی متر در زنان باعث افزایش ریسک ایجاد کبد چرب خواهد شد.