رژیم کتوژنیک چیست؟

کربوهیدرات ها خوب یا بد؟
25 ژانویه، 2017
تبلیغات پزشکی بدون مجوز، ممنوع
25 ژانویه، 2017


رژیم کتوژنیک چیست؟
اگر در مورد درمان صرع و همچنین کاهش وزن جستجو کنید احتمالا به این رژیم برخورد کرده اید. رژیم کتوژنیک در سال 1920 برای درمان تشنج های بیماری صرع بعد از عدم درمان با دارو مورد استفاده قرار گرفت و به علت نتایج خوب در کنترل تشنج ها در درمان بیماران صرع غیر قابل کنترل مورد استفاده است.
????????????
در این رژیم 80 تا 90درصد انرژی دریافتی از چربی و بقیه پروتئین است و کمتر از 50 گرم از کربوهیدارت استفاده می شود. بدن ما بدون دریافت کربوهیدارت چربی را در کبد تبدیل به اسیدهای چرب و کتون ها می کند.
@jozdanydiet
بتا هیدروکسی بوتیرات، استواستات و استن سه ماده کتونی هستند که در رژیم کتوژنیک برای تامین انرژی سلولها مورد استفاده قرار می گیرند. در چرخه تری کربوکسیلیک اسید، سنتز نورترنسمیتر گابا افزایش یافته و باعث کاهش علائم تشنج در بیماران مبتلا به صرع می شود.
تولید اسید استواستیک افزایش یافته که باعث افزایش کتون ها در خون و ادرار و در نتیجه اسیدی شدن محیط بدن می شود. به علت دفع استن، عرق و نفس فرد بوی استن می گیرد.
????????????
در انجام این رژیم برای بیمارن صرع مرتب سطح کتون های بدن اندازه گیری می شود تا به حدی برسد که بتواند تشنج را کنترل نماید. یکی از عوارض انجام این رژیم در این بیماران افزایش کلسترول خون به علت دریافت بالای چربی است.

در سال 1970 دکتر اتکینز با حذف کربوهیدارت ها از رژیم غذایی روزانه و استفاده از چربی و پروتئین به عنوان منبع انرژی اصلی، رژیم کتوژنیک را در کاهش وزن موثر دانست.
????????????
(در این رژیم مصرف گوشت و انواع چربی و سبزیجات غیرنشاسته ای و … آزاد و مصرف انواع نان، برنج، ماکارونی، سیب زمینی، حبوبات، میوه ها، سبزیجات نشاسته ای مثل ذرت و نخودفرنگی و … ممنوع است) در واقع مصرف بیشتر پروتئین به علت خاصیت سیرکنندگی پروتئین ها، انرژی دریافتی فرد را کاهش داده و در نتیجه کاهش وزن اتفاق می افتد(کاهش وزن تعادل بین دریافت و مصرف انرژی است). اما کاهش وزن همه و کنترل تشنج ناشی از صرع همه داستان در این رژیم نیست.

به علت دریافت بالای پروتئین می تواند افرادیکه در معرض بیماری های کلیوی هستند و یا مبتلا به بیماری کلیوی هستند استفاده از این رژیم برایشان ممنوع است چون دریافت زیاد پروتئین می تواند عملکرد منفی بر روی کلیه های فرد داشته باشد.
????????????
از طرفی دریافت بالای اسیدهای چرب بلند زنجیر می تواند وضعیت لیپیدهای خون را تغییر داده و باعث افزایش کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب شود.

در این رژیم دریافت کلسیم به علت محدودیت لبنیات و به خصوص شیر به شدت کاهش یافته و افزایش مصرف پروتئین و افزایش تولید کتون ها و ایجاد خاصیت اسیدی می تواند روند پوکی استخوان را در فرد افزایش دهد.(به یاد داشته باشید پوکی استخوان بیماری خاموش است که در ابتدای شروع این رژیم خود را نشان نخواهد داد)
????????????
در این رژیم ویتامین های گروه ب به خصوص ب2، ب6، فولات کاهش می یابد. به عنوان مثال عدم دریافت فولات (منابع عمده دریافت این ویتامین در میوه ها هستند که در این رژیم حذف می شوند) به خصوص در خانم ها در سنین باروری ثابت شده که باعث نقص لوله عصبی در جنین خواهد شد.
میزان پتاسیم دریافتی کاهش و مصرف سدیم افزایش می یابد که می تواند باعث افزایش فشار خون شود.