رژیم های لاغری خطرناک

شکلات تلخ
31 مارس، 2016
نوشابه های گازدار
7 آوریل، 2016

تعداد بسیار زیادی از انواع رژیم‌های مختلف توسط افراد با سطوح مختلف علمی، در اینترنت وجود دارد. از رژیم‌های تک‌خوری میوه‌ها گرفته تا انواع سوپ و آش چربی‌سوز و سم‌زدا که همه به ما می‌گویند با رعایت آن‌ها می‌توانید در مدت یک هفته 5 کیلو از وزن خود را کاهش دهید.

اما چگونه یک رژیم خاص بر همه افراد موثر است؟

چگونه در این قبیل رژیم‌های کم کالری که معمولا نتیجه همه آن‎ها گرسنگی فرد در طول روز است، می‌توان به صورت سالم و بدون آسیب به بدن وزن را کاهش داد؟

این گونه رژیم‌های تک‌خوری و کم کالری چه تاثیری بر بدن ما دارند؟

بهتر است ابتدا بدانید که هیچ ماده جادویی برای کاهش وزن وجود ندارد و در واقع آنچه اهمیت دارد میزان مصرف انرژی نسبت به دریافت آن در بدن است.

انواع رژیم‌های کوتاه‌مدت:

رژیم سوپ سبزیجات یکی از رژیم‌های متداول است که فرد در تمام روز سوپ کلم می‌خورد. سوپ کلم به خودی خود در کنار رژیم معمول و سالم ما خوب است اما به تنهایی پاسخگوی نیازهای روزانه بدن ما نیست. با این سوپ که فقط حاوی سبزی جات است شما دچار کمبود مواد مغذی می‌شوید. در این رژیم پروتئین و چربی وجود ندارد و باعث کاهش وزن سریع شما می‌شود.

اما آیا شما می‌توانید همیشه این رژیم را داشته باشید؟
مسلما خیر و زمانی که دوباره به سفره خانواده بر می‌گردید وزن شما مجدد افزایش می‌یابد. در واقع این یک راه حل مفید و طولانی مدت برای سلامت شما نیست.

یکی دیگر از رژیم‌های غیراصولی رژیم مایعات است که فرد در تمام روز فقط مجاز به استفاده از انواع مایعات است.

این رژیم نیز وزن را سریع کاهش داده و با از دست دادن بافت ماهیچه‌ای بدن باعث کاهش متابولیسم می‌شود.

نمونه‌های دیگر این نوع رژیم‌ها معروف به رژیم کانادایی، رژیم شوک، رژیم پروتئینی و… . به یاد داشته باشید شما در ابتدای شروع کاهش وزن میزان زیادی از آب و بقیه ذخایر بدن را از دست می‌دهید و نه چربی و خبر بد اینکه وزنی که پس از کاهش وزن سریع مجدد بر می‌گردد، چربی است.