فروکتوز قند میوه

خواص تخمه کدو حلوایی
26 ژانویه، 2017
کبد چرب غیر الکلی
30 ژانویه، 2017

فروکتوز چیست؟ قند میوه خوب یا بد؟

فروکتوز یا به اصطلاح قند میوه یک مونوساکارید (قند ساده) است. فروکتوز از اجزای تشکیل دهنده ساکارز یا قند سفره است. در واقع چغندر قند و نیشکر هر دو حاوی ساکارز (ترکیب فروکتوز و گلوکز) هستند. گلوکز و فروکتوز هر دو در پخت و پروسس مواد غذایی استفاده می شوند. فروکتوز به علت محتوای شیرینی بالاتر (حدود دو برابر گلوکز) در حجم کمتر با خاصیت شیرین کنندگی بیشتر در غذاها استفاده می شود و در نتیجه میزان انرژی مواد غذایی را کاهش می دهد.به این معنی که حجم کمتری از فروکتوز برای داشتن شیرینی متعادل و معقول در غذاها مورد نیاز است. با یک گرم فروکتوز شیرینی کنندگی معادل دو گرم قند سفره ایجاد می کنیم که در نتیجه انرژی محصول نهایی کمتر خواهد بود.
فروکتوز به سه شکل در مواد غذایی وجود دارد:
1-به صورت قند ساده در میوه ها، سبزی ها و عسل است.
2-به صورت فروکتوز کریستاله و خالص که از ذرت استخراج می شود.
3-به صورت شربت فروکتوز (HFCS)

برعکس ساکارز و شربت فروکتوز، فروکتوز باعث افزایش سریع قند خون نخواهد شد. فروکتوز اندیس گلایسمیک (میزان آزاد سازی قند به ازای هر گرم کربوهیدارت مصرف شده) پایینی دارد.اندیس گلایسمیک تعیین می کند که چگونه کربوهیدارت های مختلف می توانند بر روی غلظت گلوکز خون اثرگذار باشند.
گلوگز به عنوان قند اصلی خون اندیس گلایسمیک بالایی دارد زیرا به سرعت جذب شده و قند خون را افزایش می دهد. اندیس گلایسمیک گلوگز 100 است.
در حالیکه اندیس گلایسمیک فروکتوز 19 است و ساکارز که از گلوکز و فروکتوز تشکیل شده اندیس گلایسمیکی معادل 65 دارد.
وقتی غذاهای حاوی گلوکز، ساکارز، شربت فروکتوز می خورید قند خون به سرعت افزایش می یابد و سریع افت می کند. وقتی قند خون به زیر حد استاندارد برسد باعث تحریک اشتهای فرد می شود . بنابراین استفاده از کربوهیدارت های پیچیده و سبوسدار با اندیس گلایسمیک پایین می تواند تعادل قند خون و در نتیجه گرسنگی فرد را کنترل نماید و از تغییرات ناگهانی قند خون پیشگیری کند.
سازمان بهداشت جهانی WHO اعلام کرده غذاهایی با اندیس گلایسمیک پایین از چاقی و افزایش وزن و دیابت نوع 2 پیشگیری می کنند. این نوع غذاها برای بیماران دیابتی مفید است و از افزایش ناگهانی قند خون آنها پیشگیری می کند.
شربت ذرت و شربت ذرت حاوی فروکتوز بالا چیست؟ شربت ذرت حاوی فروکتوز بالا(HFCS) فروکتوز بیشتری نسبت به شربت ذرت داشته و همچنان حاوی گلوکز نیز می باشد.
در صنعت غذا دو نوع شربت ذرت وجود دارد:
HFCS 55 که حاوی 55 درصد فروکتوز و 45 درصد گلوکز است(شربت ذرت حاوی فروکتوز بالا) که در تهیه نوشابه های و آبمیوه های صنعتی کاربرد دارد.

HFCS 42 که حاوی 42 درصد فروکتوز و 58 درصد گلوکز است(شربت فروکتوز) و در بستنی، دسرهای آماده، کمپوت ها و دیگر غذاهای آماده مورد مصرف است.
فروکتوز به تنهایی اغلب با شربت ذرت که حاوی فروکتوز و گلوکز است اشتباه گرفته می شود.
حتی بین شربت ذرت حاوی فروکتوز بالا و ساکارز تفاوت وجود دارد با اینکه هر دو حاوی فروکتوز و گلوکز هستند ولی در ساکارز یا قند سفره گلوکز و فروکتوز بهم چسبیده اند و قبل از جذب نیاز به هضم و جداسازی دارند ولی در شربت ذرت گلوکز و فروکتوز به صورت مولکولهای تکی وجود دارند.
مصرف قند سفره از 83 درصد در سال 1970 به 43 درصد در سال 1997 رسیده است و در همین دوران میزان مصرف شربت فروکتوز از 16 درصد به 56 درصد رسیده و در واقع در میزان دریافت فروکتوز و گلوکز تغییر خاصی ایجاد نشده است.
چاقی و دیابت نوع 2 به علت مصرف انرژی بیشتر از مجموع مواد غذایی دریافتی در طول روز، استراحت بیشتر و زندگی بدون فعالیت بدنی است.