کربوهیدرات ها خوب یا بد؟

موفقیت 275
25 ژانویه، 2017
رژیم کتوژنیک چیست؟
25 ژانویه، 2017


سه درشت مغذی مهم در رژیم غذایی روزانه ما وجود دارد که عبارتند از :
???????????? کربوهیدارت ها، پروتئین ها و چربی ها
در واقع اکثر مواد غذایی که ما مصرف می کنیم ترکیبی از این درشت مغذی ها را دارا هستند. مثلا حبوبات حاوی کربوهیدارت و پروتئین هستند. یا انواع گوشت ترکیبی از چربی و پروتئین هستند.سه نوع کربوهیدرات در مواد غذایی وجود دارند، قند،نشاسته و فیبر

قند به طور طبیعی در برخی مواد غذایی میوه ها، عسل شیر(لاکتوز) و سبزی ها وجود دارد. بقیه انواع قندها مثل شکر و قند ساده به شکلاتها، شیرینی، بیسکوییت، نوشیدنی ها در کارخانه های مواد غذایی و در پخت و پز غذاها اضافه می شود. به یاد داشته باشید قند و شکر کربوهیدرات هستند ولی همه کربوهیدارت ها شکر نیستند.
نشاسته ها از واحدهای قند ساده که بهم متصل شده اند تشکیل شده است. نشاسته ها در گیاهان وجود دارند. غذاهای نشاسته ای مثل نان، برنج، سیب زمینی و انواع ماکارونی باعث آزادسازی آرام و ثابت انرژی در بدن می شوند.
????????????
فیبرها ترکیباتی هستند که در دیواره سلولهای گیاهی وجود دارند. منابع خوب فیبرها عبارتند از سبزیجات، غلات کامل، ماکارونی های سبوسدار و حبوبات

چرا کربوهیدرات ها مهم هستند؟
بدن انسان به گونه ای ساخته شده که از کربوهیدرات ها به عنوان منبع انرژی اصلی استفاده می کند. کربوهیدارت ها که عمده ترین آنها در رژیم غذایی ما نان، برنج، ماکارونی و میوه ها هستند اصلی ترین و اولین منبع تامین انرژی در یک رژیم غذایی سالم هستند.
????????????
کربوهیدرات ها قبل از وارد شدن در خون به واحدهای تشکیل دهنده آن یعنی گلوکز تبدیل شده و توسط انسولین وارد سلولهای بدن می شوند و به عنوان سوخت اصلی تمامی سلولهای بدن از تنفس تا دویدن مورد استفاده قرار می گیرند. گلوگز اضافه در کبد و ماهیچه ها ذخیره می شود.
????????????
در صورتیکه شما بیش از نیاز روزانه خود از هر سه درشت مغذی (کربوهیدارت، پروتئین، چربی) استفاده کنید تبدیل به چربی شده و ذخیره می شوند.

کربوهیدارت های پیچیده و پرفیبر مثل نان های سبوسدار، برنج قهوه ای، ماکارونی های سبوسدار و حبوبات بهترین انتخاب ها در گروه کربوهیدارت ها هستند چون باعث می شوند قند خون به آهستگی افزایش یابد و به این ترتیب حس گرسنگی را در مدت زمان طولانی تری تجربه خواهید کرد.
????????????