نکاتی در مورد پیشگیری از نفخ

جوانه ها هدیه ای شگفت انگیز از طبیعت
۱۴ دی، ۱۳۹۵
کدام وسیله ورزشی مناسب است؟
۱۸ دی، ۱۳۹۵

نفخ خود را برطرف کنید

۱- مراقب یبوست باشید. دریافت کم فیبر، مایعات به خصوص آب و فعالیت بدنی باعث ایجاد یبوست می شود که یکی از عوامل ایجاد نفخ است.
۲- آلرژی و عدم تحمل به غذاها می تواند باعث ایجاد نفخ شود. آلرژی به پروتئین گندم و عدم تحمل لاکتوز شیر دو نمونه از این موارد است. در مورد شیر می توانید شیرهای بدون لاکتوز یا کم لاکتوز را تهیه کرده و یا ماست و پنیر را جایگزین شیر نمایید.
۳- آرام غذا بخورید. تند غذا خوردن و عدم جویدن غذاها همراه با بلع هوا باعث ایجاد نفخ میشود. حداقل ۳۰ دقیقه برای غذای خود وقت بگذارید و به این ترتیب حجم غذای کمتری نیز میل کنید.
۴- نوشابه های گازدار را حذف کنید. گاز موجود در نوشابه ها حتی نوشابه های رژیمی می تواند باعث ایجاد نفخ شود. از چای نعنا برای کاهش نفخ خود استفاده کنید.
۵- مرتب آدامس نجوید. جویدن مرتب آدامس نیز با بلع هوا باعث ایجاد نفخ می شود.
۶- غذاهایی با شکر رژیمی را حذف یا کم کنید. استفاده زیاد از شکرهای رژیمی می تواند باعث نفخ شما شود.
۷- از مصرف نمک دوری کنید. غذاهای حاوی سدیم بالا معمولا مقادیر کمی فیبر دارند و هر دو عامل می تواند باعث ایجاد نفخ شود.
۸- اگر حبوبات و سبزیجاتی مثل خانواده کلم به علت نفخ در رژیم خود استفاده نمی کنید کم کم آنها را وارد غذاهای خود کنید تا بدن شما به هضم آنها عادت کند.
۹- غذاها را در حجم کم و به دفعات استفاده کنید و به جای سه وعده بزرگ در طول روز ۶ وعده کوچک انتخاب کنید. خوردن حجم زیاد غذا در یک وعده نفخ شما را افزایش می دهد
۱۰- نوشیدنی ها و غذاهای ضد نفخ استفاده کنید. یافته هایی نشان می دهند چای نعنا، زنجفیل، آناناس، جعفری و ماست می توانند نفخ شما را کاهش دهند.
۱۱- چربی شکمی را کاهش دهید. چاقی شکم باعث ایجاد نفخ می شود.ورزش
۱۲- ورزش کنید.