نکاتی در مورد پیشگیری از نفخ

جوانه ها هدیه ای شگفت انگیز از طبیعت
3 ژانویه، 2017
کدام وسیله ورزشی مناسب است؟
7 ژانویه، 2017

نفخ خود را برطرف کنید

1- مراقب یبوست باشید. دریافت کم فیبر، مایعات به خصوص آب و فعالیت بدنی باعث ایجاد یبوست می شود که یکی از عوامل ایجاد نفخ است.
2- آلرژی و عدم تحمل به غذاها می تواند باعث ایجاد نفخ شود. آلرژی به پروتئین گندم و عدم تحمل لاکتوز شیر دو نمونه از این موارد است. در مورد شیر می توانید شیرهای بدون لاکتوز یا کم لاکتوز را تهیه کرده و یا ماست و پنیر را جایگزین شیر نمایید.
3- آرام غذا بخورید. تند غذا خوردن و عدم جویدن غذاها همراه با بلع هوا باعث ایجاد نفخ میشود. حداقل 30 دقیقه برای غذای خود وقت بگذارید و به این ترتیب حجم غذای کمتری نیز میل کنید.
4- نوشابه های گازدار را حذف کنید. گاز موجود در نوشابه ها حتی نوشابه های رژیمی می تواند باعث ایجاد نفخ شود. از چای نعنا برای کاهش نفخ خود استفاده کنید.
5- مرتب آدامس نجوید. جویدن مرتب آدامس نیز با بلع هوا باعث ایجاد نفخ می شود.
6- غذاهایی با شکر رژیمی را حذف یا کم کنید. استفاده زیاد از شکرهای رژیمی می تواند باعث نفخ شما شود.
7- از مصرف نمک دوری کنید. غذاهای حاوی سدیم بالا معمولا مقادیر کمی فیبر دارند و هر دو عامل می تواند باعث ایجاد نفخ شود.
8- اگر حبوبات و سبزیجاتی مثل خانواده کلم به علت نفخ در رژیم خود استفاده نمی کنید کم کم آنها را وارد غذاهای خود کنید تا بدن شما به هضم آنها عادت کند.
9- غذاها را در حجم کم و به دفعات استفاده کنید و به جای سه وعده بزرگ در طول روز 6 وعده کوچک انتخاب کنید. خوردن حجم زیاد غذا در یک وعده نفخ شما را افزایش می دهد
10- نوشیدنی ها و غذاهای ضد نفخ استفاده کنید. یافته هایی نشان می دهند چای نعنا، زنجفیل، آناناس، جعفری و ماست می توانند نفخ شما را کاهش دهند.
11- چربی شکمی را کاهش دهید. چاقی شکم باعث ایجاد نفخ می شود.ورزش
12- ورزش کنید.