خواص زرشک و طب سنتی

آیا قارچ جایگزین مناسبی برای گوشت است؟
15 ژانویه، 2017
در مدت ۷ ماه رژیم غیرحضوری ۱۹ کیلو کاهش وزن
23 ژانویه، 2017

هر 100 گرم زرشک دارای 316 کالری،3.5 گرم پروتئین، 64 گرم کربوهیدرات، 3.5 گرم چربی، 7.5 گرم فیبر و 24 میلیگرم ویتامین ث است.
استفاده از زرشک در طب سنتی به 2500 سال قبل بر می گردد. در طب سنتی هند برای درمان اسهال، کاهش تب، بهبود اشتها، ناراحتی معده و افزایش قدرت بدنی استفاده میشده است. امروزه نیز در طب سنتی برای درمان سنگ کیسه صفرا و التهابات و عفونت های صفرا و مجاری کلیوی و سوزش معده مورد استفاده قرار می گیرد.زرشک باعث تحریک ترشح صفرا می شود.

زرشک دارای ماده موثره ای به نام بربرین است که از رشد باکتری ها جلوگیری می کند و به عملکرد بهتر سیستم ایمنی کمک می کند.
عصاره زرشک بر روی سیستم قلبی و عروقی و همچنین سیستم عصبی تاثیر مثبت دارد و در درمان فشار خون، تپش قلب، و برخی بیماری های عصبی مثل صرع و تشنج کاربرد دارد. برخی تحقیقات جدید می گوید زرشک خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و در پیشگیری از سرطان موثر است.

زرشک در درمان عفونت کاندیدا پوست و دهانه رحم موثر است و عصاره زرشک می تواند در درمان برخی بیماری های پوستی مثل پسوریازیس و آکنه نیز موثر باشد. البته تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

زرشک در درمان اسهال مسافرتی و همچنین اسهال ناشی از مسمومیت غذاها موثر است. برخی یافته ها نشان می دهد زرشک به علت قابض بودن می تواند علائم اسهال را زودتر از آنتی بیوتیک ها بهبود دهد. البته مصرف زرشک به همراه آنتی بیوتیک ها، اثر دارو را کاهش می دهد پس در درمان اسهال در مصرف زرشک و آنتی بیوتیک همراه هم با پزشک مشورت کنید.
یافته ها دوز مشخص شده ای را برای کودکان توصیه نکرده و استفاده از زرشک را در درمان اسهال کودکان پیشنهاد نمی کند. میزان استفاده از زرشک برای بزرگسالان و تحت نظر پزشک بیشتر از یک هفته نباشد.
استفاده از داروهای گیاهی برای درمان ها دارای عوارضی است و هر گیاه دارویی می تواند با بقیه داروها ،مکمل ها، گیاهان مورد مصرف تداخل داشته باشد.
مصرف دوزهای بالای زرشک می تواند باعث خونریزی از بینی و تهوع و استفراغ شود. در نوزادان مصرف زرشک می تواند با عملکرد کبد تداخل کرده و وضعیت زردی نوزاد را بدتر کند.
در زنان باردار استفاده از زرشک به صورت درمان دارویی ممنوع است.
زرشک می تواند با آنتی بیوتیک ها، داروهای رقیق کننده خون ،آنتی هیستامین ها، داروهای فشار خون و دیورتیک ها ، داروهای دیابت و سایر داروهایی که در کبد متابولیزه می شود تداخل داشته باشند.