رژیم گروه خونی از رویا تا واقعیت
۷ دی، ۱۳۹۵
کودک من آرام غذا می خورد
۸ دی، ۱۳۹۵

رژیم غذایی آلکالاین چیست؟
?رژیم گیاهخواری به بیانی دیگر?

این رژیم مورد علاقه افراد مشهور هالیوودی است
رژیمی که در آن گفته می شود مواد غذایی که بدن ما را اسیدی می کنند مثل انواع گوشت، تخم مرغ ، لبنیات، نان ها به خصوص نان گندم، کافئین و الکل ، شکر و غذاهای فرآیند شده و نیمه آماده و همچنین انواع اسنک ها به طور کامل حذف شوند و انواع سبزی و میوه ، مغزها، سویا، حبوبات جایگزین شوند. بیشترین استفاده در این رژیم میوه ها و سبزی ها هستند.
در این رژیم شما باید بیشتر گروههای غذایی مورد استفاده خود را در طول روز حذف نمایید. اما نکته اینجاست که بدن ما می تواند تعادل اسید و قلیا را در درون خود حفظ نماید. بدن انسان به قدری هوشمند و قدرتمند است که نیاز به سم زدایی یا حذف گروههای غذایی برای تعادل میان اسید و باز ندارد.

در واقع خون ما کمی قلیایی؛ معده اسیدی و ادرار ما بسته به نوع غذایی که ما دریافت می کنیم می تواند میزان اسدیته و تعادل بدن را تنظیم کند. هیچ یافته ای ثابت نمی کند که دریافت نوع خاصی از غذا بتواند بر روی تعادل اسید و باز بدن موثر باشد.
این نوع رژیم به علت داشتن مقادیر زیاد سبزیجات و استفاده کمتر از روغن ها و حذف کامل شیرینی ها می تواند در روند کاهش وزن موثر باشد
ولی به یاد داشته باشید
اینگونه رژیم ها بر پایه سفره خانواده نیستند و زمانیکه شما رژیم را رها کرده و رژیم غذایی معمول خود را شروع می کنید احتمال بازگشت وزن بسیار بالاست.
در این رژیم به علت حذف لبنیات و گوشت احتمال کمبود پروتئین و کلسیم برای فرد وجود دارد.
این رژیم برای افرادیکه دستگاه گوارش حساس دارند مناسب نیست.

رژیم حاوی سبزیها و میوه های فراوان می تواند فشار خون شما را کاهش دهد. تاثیر مثبتی بر روند کاهش وزن شما داشته باشد.

و در پایان اینکه مصرف میوه ها و سبزیها به عنوان تکمیل کننده های اصلی وعده های غذایی روزانه بسیار اهمیت دارد و توصیه بر این است که شما نیمی از بشقاب وعده های اصلی خود را با سبزیجات پر کنید.
ولی استفاده از رژیم های تک خوری می تواند سرعت بازگشت وزن شما را بعد از رژیم به شدت افزایش دهد.
منبع: pubmed