کودکان به چند وعده غذا و میان وعده در طول روز نیاز دارند؟

۱۲ نکته در کاهش وزن
14 دسامبر، 2016
معرفی کبد چرب و درمان
15 دسامبر، 2016

Two ripe mandarins and slices with green leaves (isolated)

همانند بزرگسالان،  نیازهای تغذیه ای در کودکان با یکدیگر متفاوت است. بسته به سن، جنس و میزان فعالیت بدنی کودکان نیز نیازهای متفاوتی دارند. با افزایش سن نیازهای تغذیه ای کودکان افزایش می یابد. شروع تغذیه تکمیلی برای کودکان پایان شش ماه یا ۱۸۰ روزگی است و از این زمان می باید علاوه بر شیر، مواد غذایی مورد نیاز خود را از طریق غذاهای دیگر دریافت دارند. شروع تغذیه تکمیلی با یکبار در روز غذای جامد شروع شده و به تدریج تا پایان یکسال به سه وعده غذایی در روز افزایش می یابد.
از حدود یک سالگی به بعد بسته به میزان وزن گیری کودک و بررسی وضعیت نیازهای تغذیه ای وی می توان میان وعده های مغذی را در برنامه روزانه وی قرار داد. این میان وعده ها می تواند ترکیبی از شیر و میوه های طبیعی، انواع نان همراه پنیر و مغزها، کورن فلکس های ساده همراه میوه ها و شیر، خرما و مغزها و … موارد متنوع دیگری باشد.
بستنی، چوب شور، انواع کیک و کلوچه و پاستیل و حتی ژله میان وعده های مناسبی برای کودکان محسوب نمی شوند. بستنی بسیار شیرین بوده و ذائقه کودک را به سمت شیرینی می برد و علاوه بر آن احساس سیری زودرس در کودکان ایجاد می نماید که نتیجه آن محدودیت در دریافت غذاهای اصلی است.